background
zasady oceniania prac pisemnych - skala procentowa *** oferta zajęć pozalekcyjnych *** kalendarz roku szkolnego 2018/2019 *** godziny pracy biblioteki szkolnej *** zgoda rodzica/opiekuna na wyjazd dziecka

Spotkanie autorskie

   mirowski                   Fraszka – z  włoskiego -  ‘’frasca’’ czyli gałązka - to drobny utwór liryczny o różnorodnej tematyce , często żartobliwej i swobodnej .  W skondensowanej , jednocześnie lapidarnej formie jej autor zamyka swoją obserwację świata i ludzi.

                Na jednej z lekcji języka polskiego uczniowie klas II a  i III a –grupy z rozszerzonym językiem polskim  spotkały się  z Panem Józefem Mirowskim , który zaprezentował  fragmenty swojego dorobku fraszkopisarskiego . Jak mówił autor – dwa dotychczas wydane tomiki fraszek , to efekt  wieloletniej pracy.

                Fraszki Pana Mirowskiego to liryczne drobiazgi w formie rymowanych dystychów , które przypominają często aforyzmy i sentencje ,  w większości zaprawione humorem . Ich autor jawi się jako bystry obserwator  rzeczywistości .  Słuchacze mieli  więc okazję przekonać się , że fraszka – gatunek z zamierzchłej epoki – może mieć treść bardzo współczesną .

Bardzo dobra zdawalność matur i egzaminów zawodowych!

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła 11 września wyniki matur poprawkowych. Możemy już zatem podsumować jak wypadły matury i egzaminy zawodowe w naszej szkole. Okazuje się, że w tym roku możemy się pochwalić świetnymi wynikami jeżeli chodzi o zdawalność zarówno egzaminu maturalnego, jak i zawodowego. Rezultaty naszych uczniów są zdecydowanie wyższe niż średnia w województwie opolskim. Zdawalność egzaminu maturalnego naszych licealistów jest o ponad 7 punktów procentowych wyższa niż w województwie, a w przypadku uczniów technikum o ponad 10 punktów procentowych! Bardzo dobrze wypadły też egzaminy zawodowe - z egzaminu E12 (Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych) zdawalnośc uczniów naszego technikum była wyższa niż w woj. opolskiem o 7 punktów procentowych, a z egzaminu E13 (Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami) o 10 punktów procentowych.

Gratulujemy zatem uczniom, którzy osiągnęli tak dobry wynik i  nauczycielom, którzy starali się jak najlepiej przygotować swoich podopiecznych. Po raz kolejny okazuje się, że w małej szkole też można się dobrze przygotować do matury i egzaminów zawodowych. 

zdawalnosc

Lekcja regionalizmu na ... rowerze

foto 1 artyku 1W czwartek, 20 września, grupa uczniów ZSP w Zawadzkiem pod opieką Pani Gabrieli Mainki – Jałowy i Pani Beaty Gratzke wybrała się na nietypową lekcję regionalizmu. Nietypową – bo odbytą na rowerze. Celem naszej wyprawy była Jemielnica z jej licznymi zabytkami.  Przemierzając gęsto wytyczone ścieżki rowerowe w Dolinie Małej Panwi mieliśmy najpierw okazję docenić walory przyrodnicze (naturalne siedliska leśne, wydmy śródlądowe) oraz historyczne (tzw. Śląski Katyń) naszego regionu. W Jemielnicy przywitał nas nasz przewodnik – Pan Piotr Michalik. Dzięki niemu mieliśmy okazję zobaczyć ze szczegółami wszystkie zabytki Jemielnicy wchodzące w skład pocysterskiego zespołu kościelno – klasztornego oraz cmentarz francuski.     W ciekawych opowieściach Pana Piotra przewijała się historia tych miejsc, malarze, rzeźbiarze, style architektoniczne  i zwyczaje cystersów. Niektórzy nawet nie zdawali sobie sprawy, że tak blisko Zawadzkiego mamy takie cenne zabytki. Po tej dawce wiadomości z historii i  sztuki udaliśmy się nad staw, gdzie spożyliśmy zasłużone śniadanie. W drodze powrotnej mieliśmy okazję podziwiać piękne krajobrazy Ziemi Strzeleckiej skąpane w słońcu. Chciałoby się powiedzieć: „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”. Doceniliśmy to, że mieszkamy na tak pięknym terenie, o bogatej przeszłości.

Uczestnicy i opiekunowie wycieczki

Integracja 2018

Zapraszamyintegracja2018

Narodowy Dzień Sportu

Narodowy Dzień Sportu jest ogólnopolskim wydarzeniem prospołecznym organizowanym przez Fundację Zwalcz Nudę wspólnie z partnerami – instytucjami propagującymi sport. Celem nadrzędnym projektu jest popularyzacja powszechnego sportu amatorskiego. 15 września 2018 roku odbyła się już szósta edycja tej imprezy sportowej, na której nie mogło zabraknąć również naszego Orlika przy ZSP w Zawadzkiem. W programie atrakcji przewidzianych na ten dzień były między innymi: zabawy z piłkami dla dzieci, trening piłkarski dla młodzieży oraz podstawy kalisteniki dla dorosłych. Na podsumowanie wydarzenia odbył się miniturniej piłki nożnej dla wszystkich chętnych, który cieszył się największym zainteresowaniem.

Krzysztof Plewnia

Konkurs NBP - zachęcamy do ucziału

 

Więcej informacji o konkursie >>>tutaj<<< oraz na stronie internetowen NBP.

Szkolne czytanie "Przedwiośnia"

         Za nami kolejna edycja Narodowego Czytania. Również i w tym roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w tę ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo najwybitniejszych dzieł kanonu literatury polskiej. Uczniowie drugich klas liceum i technikum spotkali się w czytelni biblioteki szkolnej, aby posłuchać wybranych fragmentów "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, ostatniej powieści pisarza, traktującej o pierwszych latach odrodzonej w 1918r. Polski.
"Przedwiośnie", ze względu na swoją tematykę, określane jest mianem powieści – pytania o przyszłość nowej Polski.

          W trakcie spotkania w bibliotece czytaliśmy fragmenty poświęcone postaci głównego bohatera – Cezarego Baryki i jego spotkaniu z polską rzeczywistością, a także, a może przede wszystkim, przytoczyliśmy te, które zawierają najważniejszy temat powieści – a mianowicie – motyw "szklanych domów". Fragmenty "Przedwiośnia" jak najbardziej współgrały z inauguracją w naszej szkole obchodów 100- lecia odzyskania niepodległości.

 

Kilka zdjęć z wydarzenia dostępnych w galerii


E. Lenart

Maturzyści na Salonach

SM1          14 września 2018 klasa 3 a wraz z opiekunami uczestniczyła w Salonie Maturzystów organizowanym przez miesięcznik "Perspektywy" na Politechnice Opolskiej. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertą wszystkich znanych wyższych uczelni województw opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Odwiedziliśmy stoiska Politechniki Opolskiej, Politechniki Wrocławskiej, Państwowej Wyższej Szkoły Zawadowej w Nysie, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Wrocławiu, Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Na stoisku każdej uczelni można się było zaopatrzyć w ulotki i materiały informacyjne, była też możliwość rozmowy ze studentami i pracownikami naukowymi. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z przedstawicielką Instytutu Konfucjusza działającego przy Politechnice Opolskiej. Dziewczęta próbowały nauczyć się podstawowych zwrotów w języku chińskim. Do domu przywiozły również kartki z zapisanymi w języku chińskim swoimi imionami. Równolegle odbywały się spotkania z pracownikami OKE z Wrocawia, którzy przybliżali tajniki przygotowania się do egzaminu maturalnego. Studenci z PWSZ z Nysy oferowali profesjonalne badanie parametrów ciała.

Pomimo deszczowej pogody humory wszystkim dopisywały, udało się zrealizować zamierzony cel. Wielu uczniów stwierdziło, że skrystalizowały się ich plany dotyczące dalszego kształcenia.

 

Załączamy kilka zdjęć w naszej galerii. Kliknij >>>tutaj<<<

Strona korzysta z plików cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację dla stosowanych tu narzędzi.