background
zasady oceniania prac pisemnych - skala procentowa *** oferta zajęć pozalekcyjnych *** kalendarz roku szkolnego 2018/2019 *** godziny pracy biblioteki szkolnej *** zgoda rodzica/opiekuna na wyjazd dziecka

Śląska Piza

krzywa wiea.jpg

 

Śląska Piza czyli krzywa wieża  znajduje się w niewielkiej miejscowości na Śląsku, która  posiada ciekawą historię i interesujące zabytki.  Przede wszystkim trzeba zobaczyć samą wieżę, która jest odchylona od pionu o 2,14 m,  na jej szczyt prowadzi 139 schodów, a w środku różne narzędzia tortur.

Do 1945 roku miasteczko  nosiło nazwę Frankenstein – możliwe, że ta nazwa miasta i imię potwora mają ze sobą jakiś związek.  Można to sprawdzić w „Laboratorium Frankensteina” nieopodal krzywej wieży.

W lipcu i sierpniu odbywają się tu ,,Dni i Noce Krzywej Wieży” oraz  ,,Weekend z Frankensteinem"  i warto tu przyjechać.  Sprawdziliśmy to!

Informatycy na Politechnice Opolskiej

informatycy

           Tak, to my. Grupa informatyków z klas 1-3 na „Polibudzie”. 19 kwietnia pojechaliśmy na zajęcia warsztatowe, gdzie mieliśmy okazję popracować na dobrym sprzęcie i robić ciekawe rzeczy związane z naszymi zainteresowaniami. Było nie tylko pouczająco, ale i fajnie. Prowadzącymi byli studenci związani ze studiami informatycznymi, którzy zachowywali się jak prawdziwi wykładowcy. Zostaliśmy podzieleni na 3 grupy i każda grupa pracowała nad innym zagadnieniem. Takie doświadczenie przyda się każdemu, a przy okazji mogliśmy zobaczyć świetny kampus. Dopisała i pogoda i humory. Kto wie, może to tu będziemy studiować w przyszłości? Mamy nadzieję, że częściej będziemy odwiedzać tę uczelnię. Może już wkrótce.

 

Kilka zdjęć z wyjazdu

Informatycy

Śląski Olimp

         Śląski Olimp od setek lat fascynował ludzi swoją niezwykłością. Jako że szczyt wznosi się znacząco ponad otaczającą go równiną, stał się ośrodkiem starożytnego pogańskiego kultu solarnego, z którego to do dzisiaj mamy pozostałości w postaci posągów kultowych. Muzeum u podnóża góry w miasteczku Sobótka ciekawie opowiada o dawnych wierzeniach, kultach oraz o przyrodzie Masywu Ślęży. Góra jest także świetnym miejscem do uprawiania turystyki górskiej, dlatego też można ją śmiało polecić zarówno poszukiwaczom śladów przeszłości, jak i miłośnikom aktywnego wypoczynku. Idealnie nadaje się też to miejsce na jednodniową wycieczkę szkolną. Polecamy!

la

Modernizacja szkolnej pracowni komputerowej

IMG 20180326 120129         W ramach dodatkowych zajęć z sieci komputerowych uczniowie klasy III technikum informatycznego  pod opieką nauczyciela dokonali modernizacji sieci lokalnej w pracowni komputerowej PK1. Dotychczas pracownia informatyczna była wyposażona jedynie w bezprzewodowy dostęp do sieci. Aby spełnić wymogi Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i ubiegać się o dopuszczenie pracowni do przeprowadzania w niej egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie technik informatyk należało między innymi wyposażyć ją w sieć przewodową.
           Uczniowie w ramach przeprowadzonych prac samodzielnie ułożyli okablowanie w korytkach, zamontowali gniazdka sieciowe, przygotowali panel krosowy oraz skonfigurowali przełącznik i ruter. Praca wymagała dużo zaangażowania i poświęcenia sporej ilości wolnego czasu. Wszelkie prace uczniowie wykonywali po zajęciach lekcyjnych. Realizując zadanie wykorzystano urządzenia i materiały pochodzące z dawnego budynku Zespołu Szkół Zawodowych w Zawadzkiem. Inwestycja nie wymagała więc dodatkowych nakładów finansowych.
           Praca uczniów powinna zaowocować już wkrótce, gdyż już w czerwcu i lipcu przystąpią do egzaminu z kwalifikacji obejmującej właśnie umiejętności związane z konfigurowaniem i zarządzaniem sieciami komputerowymi. Mieli więc okazjeę sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w praktyce.
           Dziękując za wszelką pomoc i zaangażowanie życzymy sukcesu w czasie kolejnych egzaminów z kwalifikacji.

Zamieszczamy również kilka zdjęć z realizacji zadania.Maciej Skrabania

Śląski Wawel

Śląski Wawel to oczywiście zamek bardzo podobny do Krakowskiego Wawelu, z bogatą historią i ciekawym muzeum. Znajduje się dość blisko Opola, a jadąc do Wrocławia można tam się zatrzymać i ciekawie spędzić czas. Tu zobaczymy najstarszy pomnik przyjaciela człowieka – psa, dowiemy się też wiele o śląskiej linii dynastii Piastowskiej,  zobaczymy gdzie w dawnym grodzie mieszkał kat i usłyszymy o ważnej bitwie pod Małujowicami.  W soboty wstęp do zamku jest bezpłatny, polecamy jednak zwiedzanie z przewodnikiem, który wszystko ciekawie objaśni.  Zwiedziliśmy praktycznie każdy jego zakątek, który był dostępny.  Nasza pani przewodnik opowiedziała nam historię tego wspaniałego miejsca. Całe zwiedzanie zamku zajęło nam ok. 2 godzin, ale muszę stwierdzić, że było warto. Następnym przystankiem był Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Przed budynkiem znajdują się dwie rzeźby: św. Judy Tadeusza oraz św. Jana Nepomucena.  Mieliśmy możliwość także wejść do środka, żeby zobaczyć cały wystrój. Wnętrze Kościoła upiększone jest polichromią, składającą się ze 115 scen przedstawionych na ikonach o różnej treści.

Czy już wiecie w którym mieście byliśmy? (dla ułatwienia zdjęcia poniżej)

zamekzamek pies

Śląski Express - „Wiem więcej – mogę więcej”

wycieczka projekt„Śląski Express” to wycieczka, na którą pojechaliśmy w ramach projektu „Wiem więcej – mogę więcej”. Przygotowania były długie, ale warto było.

Tak jak nazwa zapowiada odwiedzaliśmy miejsca na Śląsku, ze Śląskiem w nazwie i  Śląska dotyczące, ale równocześnie  kojarzone w turystyce z atrakcjami i miejscami znajdującymi się poza Śląskiem, a nawet poza Polską.

Na początek  zapoznaliśmy się z informacjami o pochodzeniu nazwy „Śląsk” i  okazało się to bardzo ciekawe, tym bardziej, że również tajemnicze.

Następnie trasa naszej wycieczki biegła przez: Śląski Wawel, Śląski Olimp, Śląską Pizę, „Praski” most,  Polskie  Carcassonne,  „Końskie” schody i  Śląski Rzym.

Było ciekawie i czasami wybuchowo.  Były zamki,  podziemia, duchy, dyby,  „Szlak Czarownic” i  Frankenstein. To wszystko na Dolnym Śląsku i Śląsku Opolskim, a więc niedaleko od domu.

Na zakończenie obiadem uraczyła nas restauracja, w której kuchenne rewolucje przeprowadziła Magda Gessler.

Ciekawi jesteśmy, czy domyślicie się, gdzie byliśmy. Relacje z poszczególnych etapów naszej dwudniowej  wycieczki umieszczać będziemy również na facebooku. 

Pozdrawiamy

Szkolne Biuro Podróży „Mieszko Travel”

Jak wygląda finał konkursu "Austria - kraj i mieszkańcy"? Przeczytajcie relację Adama Trojoka

          Dnia 6.04.2018 r. odbył się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu półfinał i finał ogólnopolskiego konkursu „Austria – kraj i mieszkańcy” organizowany przez Bibliotekę Austriacką.
Po zadaniu trzech pytań, spośród 25 uczestników półfinału wyłoniono dziewięciu do ścisłego finału. Tam młodzież musiała odpowiedzieć również na trzy pytania, ale o większym stopniu trudności, a następnie przedstawić przygotowane wcześniej trzyminutowe prezentacje o postaciach, miejscach czy innych ciekawostkach dotyczących Austrii. Techniki wystąpień były różne: od prezentacji multimedialnych, poprzez udział barwnych strojów, ciekawych rekwizytów i instrumentów do wykładów naukowych.
Nagrodą za 1. miejsce była wycieczka do Wiednia (zasponsorowana przez biuro podróży Almatur), a za 2. i 3. – tablety Huawei (zasponsorowane przez Honorowy Konsulat Republiki Austriackiej we Wrocławiu). Wyróżniono także 3 osoby.
Uczeń naszej szkoły, klasy 3a Adam Trojok dostał wyróżnienie za najciekawszą prezentację pod tytułem „Austriackie to i owo”.
Konkurs cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością, a jego XXI edycja objęła swym zasięgiem już 8 województw.

Więcej można przeczytać na stronie Biblioteki Austriackiej. http://www.ba.wbp.opole.pl/konkurs.html

dyplom Adam

Uczymy się nie tylko w szkole

hydropolis           W środę, 11 kwietnia 2018, klasa II a pod opieką P. Mirosławy Kądziołki i P. Beaty Gratzke, udała się na wycieczkę dydaktyczną do Wrocławia. Pierwszym obiektem, który zwiedziliśmy było Hydropolis - muzeum poświęcone wodzie. Jego wystrój daleko odbiega od tradycyjnych muzeów. Jest ono tak urządzone, że każdy może wielu eksponatów dotknąć, spróbować jak działaja różne maszyny, a nawet wejść do środka batyskafu. Wizyta w Hydropolis była doskonałą okazją, żeby powtórzyć sobie wiele informacji, które przewijały się na lekcjach geografii, biologii, fizyki i chemii. Z muzeum wróciliśmy też bogatsi o różne ciekawostki związane z wodą i "wodnym" światem. Następnie grupa, która realizuje rozszerzoną geografię udała się z P. Gratzke do Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie odbyły się dla uczniów zajęcia w ogródku meteorologicznym. Była to wspaniała okazja, aby zobaczyć jak wyglądają poszczególne przyrządy do rejestrowania parametrów pogody oraz na czym polega praca meteorologa. W tym samym czasie uczniowie, którzy realizują rozszerzoną biologię udali się z P. Kądziołką do Ogrodu Japońskiego, gdzie odbyły się zajęcia z botaniki. Następnie - już wspólnie - odwiedziliśmy wrocławskie ZOO, szczególną uwagę poświęcając Afrykarium. Wizyta w ZOO biologom dała możliwość  obserwowania przystosowania zwierząt do życia w różnych środowiskach, a geografom pozwoliła utrwalić sobie wiadomości o strefach roślinnych świata (szczególnie w pawilonie poświęconym tropikom) oraz o królestwach zwierząt. Po zwiedzeniu ZOO pojechaliśmy tramwajem w kierunku najstarszej części Wrocławia. Spacer na trasie Katedra - Most Tumski - Kościół NMP na Piasku - Ossolineum - Uniwersytet Wrocławski - ul. Kuźnicza - Rynek był doskonałą okazją do przypomnienia sobie róznych stylów architektonicznych (od romańskiego po barokowy), a także pozwolił poznać urbanistyczny układ średniowiecznego miasta. Po takim wysiłku (nie tylko umysłowym) wszyscy chętnie wykorzystali wolny czas, aby trochę się posilić. Po 17.00 udaliśmy się na ostani spacer - z rynku ulicą Świdnicką, a potem Piłsudskiego w kierunku Dworca Głównego. Po drodze mieliśmy jeszcze okazję podziwiać budynek Opery Wrocławskiej, pomnik Bolesława Chrobrego, Arkady i Teatr Muzyczny Capitol. Pogoda dopisała, a że nogi trochę bolały - to nic. Ważne, że aktywnie spędziliśmy czas i przekonaliśmy się, że to, o czym uczymy się na lekcjach jest na wyciągnięcie ręki...

Galeria zdjęć z wycieczki

Strona korzysta z plików cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację dla stosowanych tu narzędzi.