background
zasady oceniania prac pisemnych - skala procentowa *** oferta zajęć pozalekcyjnych *** kalendarz roku szkolnego *** godziny pracy biblioteki szkolnej

Świąteczne reflekcje uczniów i nauczycieli

XXI konkurs "AUSTRIA - KRAJ I MIESZKAŃCY"

            Też możemy wziąć w nim udział, tak jak w poprzednich latach. Etap szkolny odbędzie się 6 marca, a zapisy trwają do 2 marca. Dlatego chętni proszeni są o szybkie decyzje i zgłoszenie się do p. Danuty Schmidt-Winnickiej. Trzeba się przecież trochę przygotować i wziąć udział w warsztatach u organizatora konkursu, czyli w Bibliotece Austriackiej w Opolu.

DSW

Więcej informacji: http://www.ba.wbp.opole.pl/konkurs.html

https://www.facebook.com/search/top/?q=biblioteka%20austriacka%20w%20opolu

Spotkanie ze sztuką

            Dnia 8 grudnia 2017 roku zainteresowane osoby z naszej szkoły miały okazję spotkać się z kulturą i sztuką w Opolu. W pierwszej kolejności udaliśmy się do Teatru im. Jana Kochanowskiego na spektakl "Moralność pani Dulskiej". Sztuka ta powstała w oparciu o dramat Gabrieli Zapolskiej o tym samym tytule z 1907 roku. Niegdyś pozycja należała do kanonu lektur obowiązkowych, a więc warto zapoznać się z jej treścią. Akcja krąży wokół losów rodziny Dulskich, w której głową domu jest matka - Aniela. To ona zajmuje się budżetem, bieżącymi sprawami oraz tym, co dla niej jest pierwszorzędne, czyli podtrzymywaniem dobrego imienia. Ukrywa niemoralne poczynania buntowniczego syna w celu zachowania nienaruszonego i wręcz idealnego obrazu swojej familii. Kobieta nie uczy się na błędach i podtrzymuje swoje standardy, oszukując nie tylko otoczenie, ale przede wszystkim samą siebie. Dom Dulskich to szczyt obłudy i niemoralności, który tylko z punktu widzenia obserwatora jest wzorem do naśladowania.
Spektakl teatralny wystawiono na małej scenie, co umożliwiło nam bliższe spojrzenie na profesjonalną grę aktorską, a także mimikę i mowę ciała, które mają niemały wpływ na odbiór tragifarsy.
Następnie udaliśmy się do Galerii Sztuki Współczesnej na wystawę Word Press Photo. Ekspozycję tą ma okazję zobaczyć w 100 miastach, w 45 krajach ponad 4 miliony ludzi, a my zostaliśmy jednymi z nich. Prezentowane zdjęcia były szokujące, momentami brutalne, ale wszystkie niosły ze sobą historię. Obraz wojny na Ukrainie, zamieszki w Stanach Zjednoczonych czy polowanie na rogi nosorożcow to niektóre ze zdjęć, które obejrzeliśmy.
Wyjazd kładł nacisk na obcowanie ze sztuką, skłonił do przemyśleń i zdecydowanie pomógł nam poszerzyć horyzonty.


Wiktoria Saternus

Nie boimy się wyzwań w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych

PROJEKT PHOTOVOICE „CO MI W DUSZY GRA”

            Nowy rok to nowe wyzwania dla nauczycieli i dla ich uczniów. Szkoła to miejsce w którym zdobywamy wiedzę, przygotowujemy się do zdania egzaminu dojrzałości, a on nie jest tylko egzaminem zdobytej teorii, ale również egzaminem znajomości samego siebie, radzenia sobie ze stresem i emocjami. Dlatego grupa uczennicy ZSP Zawadzkie wzięła udział w projekcie Photovoice – „Co mi w duszy gra”. Pomysłodawczynią projektu była pani Katarzyna Kaczka, która zaraziła swoim pomysłem nauczycielkę ZSP –panią Katarzynę Gajda. Współpraca zaowocowała pięknym, twórczym projektem w którym wzięło udział 12 zaproszonych uczennic ZSP.
Co to Photovoice….
             Photovoice to metoda fotografii stosowana w badaniach psychologii społecznej i społeczności. Dzięki zdjęciom łatwiej jest opowiedzieć pewne trudności i wyrazić siebie. Metodę tą można stosować również w edukacji jako narzędzie dydaktyczne ułatwiające uczniom rozmowy o trudnych tematach oraz jako sposób integracji, lepsze poznanie się. W projektach najważniejsza jest treść zdjęcia oraz emocje i doświadczenia jakie chce pokazać fotograf. Nieodzowny jest podpis pod zdjęciem.
             Projekt realizowany był w listopadzie 2017r. wśród uczennic profilu pedagogiczno-psychologicznego. Zadaniem dziewczyn było wykonanie zdjęcia z komentarzem do tematu „Co mi w duszy gra…. „ i przesłanie je na pocztę emaliowa lub WhatsApp do realizatorek projektu. Projekt zakończy się prezentacją multimedialną zdjęć dla uczestników projektu pod koniec grudnia.
Uczennice były bardzo twórcze i szczere w realizacji projektu zaskoczyły mnie swoimi pomysłami, otwartością i obdarzonym zaufaniem. Z każdym otrzymanym zdjęciem byłam coraz bardziej dumna ze swoich uczennic, jak rodzic z dziecka – mówi p. Katarzyna Gajda

SnapchatIMG 1159noname

"MUZYKA ZABIERA MNIE TAM, GDZIE SŁOWA NIE MOGĄ..." Marietta Krawiec- uczennica ZSP, 17 lat

Strona korzysta z plików cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację dla stosowanych tu narzędzi.