background
zasady oceniania prac pisemnych - skala procentowa *** oferta zajęć pozalekcyjnych *** kalendarz roku szkolnego 2018/2019 *** godziny pracy biblioteki szkolnej *** zgoda rodzica/opiekuna na wyjazd dziecka

Spotkanie ze sztuką

            Dnia 8 grudnia 2017 roku zainteresowane osoby z naszej szkoły miały okazję spotkać się z kulturą i sztuką w Opolu. W pierwszej kolejności udaliśmy się do Teatru im. Jana Kochanowskiego na spektakl "Moralność pani Dulskiej". Sztuka ta powstała w oparciu o dramat Gabrieli Zapolskiej o tym samym tytule z 1907 roku. Niegdyś pozycja należała do kanonu lektur obowiązkowych, a więc warto zapoznać się z jej treścią. Akcja krąży wokół losów rodziny Dulskich, w której głową domu jest matka - Aniela. To ona zajmuje się budżetem, bieżącymi sprawami oraz tym, co dla niej jest pierwszorzędne, czyli podtrzymywaniem dobrego imienia. Ukrywa niemoralne poczynania buntowniczego syna w celu zachowania nienaruszonego i wręcz idealnego obrazu swojej familii. Kobieta nie uczy się na błędach i podtrzymuje swoje standardy, oszukując nie tylko otoczenie, ale przede wszystkim samą siebie. Dom Dulskich to szczyt obłudy i niemoralności, który tylko z punktu widzenia obserwatora jest wzorem do naśladowania.
Spektakl teatralny wystawiono na małej scenie, co umożliwiło nam bliższe spojrzenie na profesjonalną grę aktorską, a także mimikę i mowę ciała, które mają niemały wpływ na odbiór tragifarsy.
Następnie udaliśmy się do Galerii Sztuki Współczesnej na wystawę Word Press Photo. Ekspozycję tą ma okazję zobaczyć w 100 miastach, w 45 krajach ponad 4 miliony ludzi, a my zostaliśmy jednymi z nich. Prezentowane zdjęcia były szokujące, momentami brutalne, ale wszystkie niosły ze sobą historię. Obraz wojny na Ukrainie, zamieszki w Stanach Zjednoczonych czy polowanie na rogi nosorożcow to niektóre ze zdjęć, które obejrzeliśmy.
Wyjazd kładł nacisk na obcowanie ze sztuką, skłonił do przemyśleń i zdecydowanie pomógł nam poszerzyć horyzonty.


Wiktoria Saternus

Strona korzysta z plików cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację dla stosowanych tu narzędzi.