Pożegnanie Pani Profesor Ireny Kocowskiej
background
zasady oceniania prac pisemnych - skala procentowa *** oferta zajęć pozalekcyjnych *** kalendarz roku szkolnego 2018/2019 *** godziny pracy biblioteki szkolnej *** zgoda rodzica/opiekuna na wyjazd dziecka

Pożegnanie Pani Profesor Ireny Kocowskiej

kocowska        W dniu 6 czerwca zakończyła się ziemska droga zasłużonej dla naszej szkoły nauczycielki. Zmarła wieloletnia anglistka, Pani Profesor Irena Kocowska. Pracowała u nas etatowo przez 21 lat (1969-1990). Kolejne 9 lat (do roku 1999) przepracowała w niepełnym wymiarze, już jako nauczyciel emeryt. Ale Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I nie było jej jedynym miejscem pracy nauczycielskiej. W latach 1961 – 1966 nauczała w szkole podstawowej. Natomiast w okresie od roku 1966 do 1969 uczyła języka angielskiego w naszym  technikum hutniczym.
        Pani Irena przeżyła nieomal 87 lat. Urodziła się na polskim już Śląsku, w Tarnowskich Górach. Tam także, w  Gimnazjum Żeńskim, zdała egzamin dojrzałości w roku 1950. W latach 1950 – 1953 studiowała germanistykę we Wrocławiu. Po studiach, przez rok pozostała w stolicy Dolnego Śląska. Do Zawadzkiego przybyła z mężem w roku 1954. W trakcie pracy w liceum ukończyła Studium Przedmiotowo – Metodyczne w Piotrkowie Trybunalskim (1978) na kierunku filologia angielska. Uczestniczyła także w kursie anglistycznym dla nauczycieli w Wielkiej Brytanii zorganizowanym przez British Council (1978). Pani Profesor, oprócz wypełniania codziennych obowiązków dydaktycznych, opiekowała się szkolnym kołem PCK. Za wieloletnią pracę pedagogiczną odznaczona została Honorową Odznaką „Zasłużonemu Opolszczyźnie”, Medalem „40 – lecia PRL”, Odznaką „Zasłużony Opiekun PCK”, Odznaką Honorową PCK IV stopnia i Złotym Krzyżem Zasługi. Wyróżniono również Panią Irenę Kocowską nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania. Życie jej przypadło na czasy burzliwe – II Rzeczpospolita, wojna światowa, PRL, przemiany po roku 1989. W wielkich latach 1980-1981 Pani Irena wstąpiła do NSZZ „Solidarność”.   
        Lata 1961-1999 to czasy, gdy niemal dwa pokolenia zawadczańskiej młodzieży spotkały Panią Irenę na swojej drodze. W tej drobnej postaci zamieszkiwał duch bystry i dzielny, a jednocześnie niezwykle skromny. Głos miała cichy, ale wyraźny. Za katedrą zachowywała spokój i uczciwość.  Wychowała wspaniałych synów. Ukochała swoje wnuki, które często wspomniała i na których odwiedziny czekała zawsze z niecierpliwością. Ostatnie lata życia spędziła otoczona troskliwą opieką najbliższych. Była to wielka nagroda za pracowitość, oddanie rodzinie i miłość. Żegnamy jedną z postaci, która przez wiele lat współtworzyła dawne Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Zawadzkiem. Niechaj ten krótki tekst będzie symbolem czci, pamięci i podziękowania od społeczności, której oddała 30 lat swego życia. Pogrzeb Pani Ireny Kocowskiej odbędzie się na zawadczańskim cmentarzu w dniu 12 czerwca od godzinie 13.00.


Dyrekcja, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem

Strona korzysta z plików cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację dla stosowanych tu narzędzi.