Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem
Strona główna

Logowanie

ActivA

activa

 

           Klub Uczniowski Activa istnieje od 2004 roku. Obecnymi opiekunami klubu są Zdzisław Żuchowski i Piotr Wiatrek. Klub do roku 2008 działał pod patronatem PFDiM. Obecnie jest to grupa nieformalna nie mająca bespośredniego wsparcia finansowego. Opiekunowie prowadzą zajęcia nieodpłatnie. W klubie jest obecne kilkunastu uczniów klas pierwszych i drugich. Spotkania odbywają się regularnie w każdy poniedziałek. Od godziny 16 do 20 są prowadzone warsztaty i zajęcia według ustalonego harmonogramu.

 

Przykładowe projekty realizowane przez klub:

• akcja integracyjna dla klas pierwszych (organizowana w październiku),
• kurs tańca towarzyskiego,
• zabawy taneczne dla społeczno!ci szkolnej,
• rozdawanie prezentów na mikołajki
• piątkowe projekcje filmów w klubie, w okresie zimowym,
• prowadzenie własnej witryny www.activa.zawadzkie.com
• kręcenie filmów i dokumentowanie swojej działalno!ci,
• pozyskiwanie środków na działania klubu (poczynając od komitetu AA po projekty Make a Connection, Równać Szanse i inne),
• udział w konkursach ogólnokrajowych,
• organizacja wymiany międzynarodowej z partnerskimi klubami z Czech i Niemiec,
• wyjazdy integracyjne klubowiczów na wycieczki,
• szkolny turniej siatkówki pomiędzy klasami

 

Klub posiada komputery, kamerę i aparat cyfrowy, stół bilardowy, projektor multimedialny...

 

Podstawowym zadaniem uczniów tworzących społeczność klubu jest:

- praca metodą projektów
- organizowanie imprez środowiskowych dla uczniów klubu i społeczności szkolnej
- poznanie zasad i praw społeczności obywatelskiej
- umiejętność tworzenia wniosków grantowych i zdobywanie środków na działalność od stowarzyszeń i fundacji

 

        Uczniowie w trakcie zajęć poznają praktycznie strukturę społeczeństwa obywatelskiego. Zapoznają się z zadaniami i formą pracy organizacji społecznych, fundacji i stowarzyszeń lokalnych jak i ogólnopolskich. Aktywnie uczestniczą w życiu szkoły, miasta, powiatu i państwa. Ta forma zajęć wykracza poza formę zajęć z przedmiotu wiedzy o społeczeństwie i podstawy przedsiębiorczości. Uczniowie poprzez działanie w realnym środowisku organizują akcje, pozyskują środki i uczestniczą aktywnie w życiu społecznym.

        Proces tworzenia klubu opiera się na na współpracy uczniów. Opiekun jest tylko moderatorem grupy. Wyszukuje projekty, granty, pomaga w ewalucji. Szuka pomysłów i umożliwia prawidłowe relacje szkoła – klub. Dobrze gdy opiekun umożliwi kontakt ze stowarzyszeniem lub fundacją działającą na rzecz edukacji. Takie relacje bardzo dobrze wpływają na kontakt uczniów ze szkołą. Mogą przyjść do szkoły i zawsze spędzić tu czas. Wieczory w klubie mając do dypozycji Internet i własny sprzęt uczą się dbać o niego. Jeszcze większą przyjemność sprawia im fakt samodzielnego kupowia sprzętu i upiększanie klubu. W Activie odbywały się już urodziny uczniów, wieczorki poetyckie, spotkania z burmistrzem miasta. Często do klubu przychodzą alumni – absolwenci byli klubowicze, pomagają w przygotowaniu kolejnych akcji i służą radą. Uczą się pisać wnioski grantowe. Praca na zasadzie wolontariatu i możliwość współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami, klubami partnerskimi sprawiła, że czują się cząstką społeczności jaką sami stworzyli. Klub powstał w miejscu byłej stolarni.Obecnie klubowicze we własnym zakresie załatwili fotele, krzesła. Mają zamontowaną instalację alarmową. W klubie są kubki, czajnik i na przerwie zawsze jest tu pełno uczniów. Okienka w szkole to czas gdy nawet całe klasy spędzają czas oczekując na kolejne lekcje.


DSC02009

Klub istnieje od 2004 i powstał przy współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży w ramach projektu klub-net. Obecnie ma formę wolontariatu uczniowskiego. Na spotkania klubowe przychodzi regularnie średnio 15 osób. Przewodniczącą klubu jest Agnieszka Bartocha a opiekunami Zdzisław Żuchowski i Piotr Wiatrek. Podstawowym celem klubu jest organizacja czasu wolnego uczniów szkoły oraz organizowanie akcji i happeningów na terenie szkoły i miasta Zawadzkie. Współpracujemy z lokalnymi stowarzyszeniami. Sztandarową akcją klubu jest integracja klas pierwszych organizowana rokrocznie we wrześniu. Popularnością cieszą się organizowane trzydniowe wyjazdy szkoleniowe umożliwiające poznanie zasad współpracy w zespole i przygotowujące przyszłych liderów. W obecnym roku szkolnym takie warsztaty były zorganizowane na Górze Św. Anny. Liderzy klubu byli zauważeni i wielokrotnie nagradzani np. w konkursie „8 wspaniałych”.  


P1340963W piątek, 18 października 2013r., członkowie szkolnego klubu @ctiva wraz z opiekunami i alumnami klubu Activa - Klaudią Budner i Pawłem Sławskim, pojechali na wycieczkę integracyjną na Górę św. Anny. Wyjazd miał na celu lepsze poznanie się i współpracę. Obejmował on m.in. warsztaty, na
których uczyliśmy się wielu nowych rzeczy, pracowaliśmy nad projektami, a także braliśmy czynny udział w zabawach integracyjnych. Nie obeszło się również bez zwiedzania. Podczas spaceru ścieżkami tamtejszego Parku Krajobrazowego wysłuchaliśmy opowieści pani przewodnik na temat tego miejsca. Zobaczyliśmy Bazylikę św. Anny, Grotę Lurdzką jak i amfiteatr skalny. W sobotę natomiast udaliśmy się do Muzeum Czynu Powstańczego, w którym mieliśmy okazję podziwiać obrazy i pamiątki z okresu Powstań Śląskich. Wieczorem wszyscy świetnie się bawili przy ognisku, zajadając pyszną kiełbaskę.
Nazajutrz po śniadaniu i podsumowaniu całego wyjazdu o godz. 11.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wszyscy byli trochę zmęczeni, ale z pewnością bardzo zadowoleni.
W imieniu uczestników dziękujemy wszystkim opiekunom za zorganizowanie wyjazdu i mile spędzony czas.

Justyna Maryniak
Zobacz galerię zdjęć

        Każdy z nas w ciągu jednego roku wyrzuca przeciętnie 66 plastikowych butelek. Nieprzetworzona  butelka PET może rozkładać się nawet do 500 lat, dlatego tak ważny jest recykling.

              Pamiętaj więc, aby opróżnioną butelkę odkręcić, dobrze zgnieść i wrzucić do przeznaczonego na odpady plastikowe osiedlowego pojemnika albo przynieść bezpośrednio do stacji recyklingu (np. STENA Ekostacja w Warszawie).

Nie daj się nabić w butelkę

              Plastikowe odpady w błyskawicznym tempie zapełniają wysypiska. Do tego dochodzi bardzo długi okres ich rozkładu. Jeżeli nie zaczniemy poważnie przykładać się do segregowania odpadów z tworzywa PET, to w niedługim czasie zabraknie dla nas miejsca, bo zasypiemy się górą śmieci. Plastikowe butelki nie należą do najbezpieczniejszych opakowań – stanowią zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale też dla naszego zdrowia. Naukowcy odkryli niedawno, że obecność szkodliwego antymonu w sokach owocowych to właśnie efekt opakowań wykonanych z PET.

Korzyści płynące z recyklingu

             Recykling plastikowej butelki zaczyna się od selektywnej zbiórki i segregacji. Następnie butelki w postaci sprasowanych bel trafiają do hal produkcyjnych. Tam poddawane są procesowi rozdrobnienia na płatki w specjalnym młynie. Na samym końcu do gry wchodzi wytłaczarka – lądują w niej dobrze wysuszone płatki PET. W wyniku całego procesu otrzymuje się regranulat PET o różnym zabarwieniu i granulacji, z którego później powstają kolejne plastikowe opakowania albo inne użyteczne przedmioty.

                Obliczono, że z 35 plastikowych butelek można wyprodukować przykładowo jedną bluzę z polaru. Polar wykonany jest z popularnego syntetycznego włókna uzyskanego właśnie z recyklingu butelek PET. Powstają z niego również takie produkty jak ubrania narciarskie, plecaki, namioty czy buty.

Pamiętaj o tym, żeby przed wyrzuceniem butelki odkręcić ją i dobrze zgnieść. Mały gest, który nic nie kosztuje a wiele znaczy. Niestety większość z nas tego nie robi i przez to recykling staje się trudniejszy i bardziej kosztowny. Po pierwsze – firmy przewozowe transportują więcej powietrza niż plastiku. Po drugie – w sortowniach traci się czas na przekłuwanie zakręconych butelek.

              Plastikowe nakrętki od butelek można wrzucić osobno do pojemnika na plastik albo przekazać je fundacjom, które zajmują się ich zbiórką. Nakrętki zbierają też dzieci w przedszkolach, młodzież w szkołach (i na pewno zbiera je ktoś z twoich znajomych). Zgromadzone nakrętki przekazywane są firmie recyklingowej, która następnie wypłaca odpowiednie środki na konta podopiecznych fundacji. Za uzyskane fundusze kupuje się wózki inwalidzkie lub opłaca się rehabilitację osób niepełnosprawnych.

               Recykling butelek PET czy przeznaczanie zysku ze sprzedaży plastikowych nakrętek na zakup wózków dla osób niepełnosprawnych to szlachetne idee, ale dla dobra naszej planety lepiej byłoby przyczynić się do ograniczenia ilości plastikowych odpadów. Wydaje się to niemożliwe? Wystarczy wybierać produkty w większych opakowaniach. Przykładowo kupując wodę mineralną w butelce 1,5 litra zużyjemy dużo mniej plastiku niż w 3 butelkach po 0,5 litra.

Graj w butelkę!

            Brytyjski ekolog Richie Sowa pokusił się o stworzenie pływającej wyspy z plastikowych butelek. Tzw. Spiral Island pływała po Morzu Karaibskim do 2005 roku, kiedy to zniszczył ją huragan. Pomysłowy Brytyjczyk szybko jednak zbudował nową „plastikową” wyspę, na której zbudował dom, umieścił kolektory słoneczne i niedużą plażę.

              Na tym nie kończy się pomysłowość ekologów i designerów. Plastikowe butelki PET to wdzięczny temat do upcyklingu. Można z nich wykonać dekoracje, zabawki, a także funkcjonalne przedmioty. Najważniejsze jest to, że większość z tych rzeczy (może oprócz wyspy) bez trudu wykonasz samodzielnie.

Z dużych, 5-litrowych baniaków po wodzie mineralnej można zrobić ekologiczny karmnik dla ptaków. Wystarczy wyciąć otwór w butelce i zawiesić ją na gałęzi, za rączkę przy nakrętce. Obędzie się bez wbijania gwoździ i niszczenia drzewa. Z mniejszej plastikowej butelki można zrobić praktyczną szufelkę do nakładania suchej karmy dla domowych zwierząt. Butelkę należy skośnie ściąć – nakrętka w tym wypadku ma stanowić uchwyt. Również z myślą o czworonogach można zrobić podobną szufelkę do sprzątania psiej kupy podczas spacerów.

              Zużyte butelki PET możesz też wykorzystać w swoim ogrodzie. I to nie tylko jako pojemniki na rośliny, ale też do budowy… szklarni. To wcale nie jest trudne! Po prostu zamiast szkła czy folii, ściany szklarni wykonać trzeba z plastikowych butelek nabitych na bambusowe kijki. Butelki znakomicie przepuszczają światło i doskonale kumulują ciepło wewnątrz tej ogrodowej budowli.

źródło: http://dziecisawazne.pl/recykling-butelek-pet/

Copyright © Arkadiusz Kwas Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację dla stosowanych tu narzędzi.